Asset Publisher
Budki lęgowe
Jesienią każdy miłośnik przyrody powinien pomyśleć o otoczeniu opieką ptaków, które pojawiają się coraz bliżej ludzkich siedzib. Warto przygotować i wyczyścić karmnik oraz zaopatrzyć się w zapas karmy odpowiedniej dla danego gatunku ptaka. Jest to także czas, kiedy można pomóc ptakom oraz innym drobnym zwierzętom przygotowując nowe i czyszcząc stare, wcześniej wywieszone budki, skrzynki i schrony.
Dziupla to najlepsze naturalne miejsce gniazdowania nie tylko ptaków, ale także wielu innych zwierząt. Rola drzew dziuplastych w przyrodzie jest ogromna, niestety drzewa te często wywracane są przez wiatr i ulegają rozpadowi. Dlatego należy wywieszać w lesie, w parkach, sadach i w pobliżu domów sztuczne dziuple dla ptaków i niektórych ssaków.
Budki wykorzystywane są do przeprowadzenia lęgów, ale służą też za nocne schronienie. Zimą natomiast chronią swoich lokatorów przed mrozem. Warto jesienią zadbać o taką formę pomocy przyrodzie.
Kiedy należy wieszać budki? Jesienią i wczesną wiosną jednak nie później niż do 15 marca.
Budki powinno się mocować na desce przybijanej do pnia drzewa za pomocą nierdzewnych gwoździ. Zaleca się stosowanie 4 gwoździ, nie powinno się ich wbijać do końca, co będzie stanowić zapas na przyrost drzewa. Budki należy wieszać pochylone lekko do przodu, żeby zapobiec ich zalewaniu podczas deszczu.
Odległość pomiędzy budkami powinna być dostosowana do preferencji gatunku, dla którego są przeznaczone, np. dla sikor wystarczy 30-50 m, ale dla puszczyka już 100-500 m.
Optymalna wysokość wywieszania budek to 4 m, taka wysokość pozwoli chronić budki przed wandalizmem, a przy okazji ich czyszczenie nie będzie utrudnione. Jednak niektóre gatunki wymagają budek powieszonych znacznie wyżej, np. puszczyk – około 10 m.
Dlaczego czyszczenie budek jest koniecznością? Po pierwsze, dlatego by oczyścić budkę z potencjalnych pasożytów, które mogą zagrażać zarówno ptakom nocującym w niej (np. zimą), jak i przyszłym młodym. Po drugie, ze względów bezpieczeństwa. Ptaki niechętnie zasiedlają skrzynki, w których jest za dużo materiału gniazdowego. Jeśli nowe gniazda są budowane na gniazdach starszych, mogą się niebezpiecznie zbliżyć do otworu wlotowego, przez co są bardziej narażone na atak drapieżników.