Asset Publisher Asset Publisher

Lasy Taborza

Mianem Lasów Taborskich określamy kompleks leśny położony w przeważającej części na terenie Nadleśnictwa Miłomłyn, w okolicach miejscowości Tabórz.

 

CZY WIESZ ŻE . . .

Najstarsze sosny rosnące w lasach Nadleśnictwa mają ok. 250-270 lat. Jest to wiek naturalnej śmierci biologicznej dla drzew tego gatunku rosnących w zwartych kompleksach leśnych.

Przed wiekami długie, proste, mocne, elastyczne i stosunkowo lekkie pnie sosen z Taborza były wykorzystywane do produkcji masztów okrętowych morskich potęg Europy.

Słoistość drewna z Sosen Taborskich dochodzi do 5 słoi na 1 cm. Dzięki temu, przy bezsęczności, sosna ta ma tak doskonałą jakość.

Stare sosny rosnące w Rezerwacie „Sosny Taborskie" nadal owocują. Ich szyszki są o połowę mniejsze od tych z sosen w pełnym rozwoju. W takich szyszkach dojrzałe są tylko 1-2 nasionka, a ich jakość jest nadal wysoka.

Drewno z drzew Sosny Taborskiej było prezentowane na Wystawie Światowej w Paryżu w roku 1900 jako „Drewno z Taborza" – przykład surowca drzewnego o doskonałej jakości.

W ostatnich latach z drewna Sosen Taborskich budowano konstrukcje dachowe hal produkcyjnych wznoszonych w Norwegii – poza kręgiem polarnym. Tylko drewno najwyższej jakości jest w stanie (po przetworzeniu) utrzymać niezmienione parametry techniczne w tak skrajnych warunkach klimatycznych.

Ponadto wykorzystano je przy odbudowie Teatru Narodowego w Warszawie po ostatnim pożarze. Z drewna grabowego, pochodzącego z Nadleśnictwa Miłomłyn, zbudowana jest podłoga sceny tego teatru.